У нашој школи се традиционално прославља најстарији и највеселији руски празник Масленица, када људи широм Русије испраћају зиму и дочекују пролеће. Масленица се слави недељу дана пред Велики пост и траје 7 дана. За време трајања Масленице главно јело на трпези су палачинке („блины“) које се у Русији праве са павлаком, јајима, кавијаром или нечим слатким. Раније се прослављала Масленица у част бога сунца Јариле, а палачинке својим обликом и бојом подсећају на сунце које растерује зиму- оне су округле, жуте и вреле попут сунца.
Сваки дан Масленице има своје значење. Првог дана празника људи праве страшило од сламе које облаче у стару женску одећу. За време обележавања празника организују се разна такмичња попут трке у врећама, надвлачења канапа и такмичења у санкању, ко ће први стићи до циља, изводе се комедије, људи облаче костиме или руску народну ношњу. Последњег дана празника чланови породице и пријатељи траже опроштај једни од других за све увреде, тешке речи и непријатности које су током претходних годину дана учинили једни другима. Веровање је да ће се на тај начин људи очистити од свих грехова и чистог срца наставити даље. Последњег дана празника се спаљује страшило и то је симбол завршетка зиме и старог начина живота. Људи се окупљају око ватре, певају, плешу.
У припреми Масленице у нашој школи учествовали су ученици од 6. до 8. разреда. Угледни час „Масленица – Беле Покладе: традиција и обичаји Руса и Срба“ су одржале наставница руског језика Ана Јевремовић и наставница српског језика и књижевности Наташа Терзић. Ученици су присутне упознали са руском и српском културом, традицијом и обичајима везаним за прослављање Масленице и Поклада.
Ученици су учествовали у извођењу руске песме „Мы матрёшки“, рецитовали на руском језику, преузели улогу домаћина, преводилаца и водитеља и упознали госте са руском традицијом и обичајима који владају за време овог празника, учествовали су у истраживачком задатку о празнику Масленици, у квизовима о Масленици и Белим Покладама. Присутни су имали прилике да погледају руске сувенире (матрјошке, дрвено посуђе осликано техником хохлома,…) и да се упознају са њиховом историјом. Ученици су показали своје глумачке способности приликом извођења представе у стиховима о Масленици. Ученице 6. разреда су осмислиле пригодне костиме који су подсећали на руску народну ношњу (венки, кокошники, сарафаны, платки). Учествовале су у изради разних луткица и украса од папира (цветиће, играчке, сунце,…), страшила одевеног у женску одећу, у припреми палачинки, у разним традиционалним играма, у декорацији учионице у духу празника Масленице. Ученик 7. разреда се представио путем стихова о Масленици које је сам написао на руском језику.
Обележавање празника је протекло у лепој атмосфери сарадње и заједништва.