ОШ “БРЕКОВО” –  Бреково

Дигитална библиотека

О школи

феб 24, 2022 | О нама, О школи

Основна школа  ,,Бреково“ се налази у брдско-планинском подручју, на надморској висини од 831м. Од Ариља је удаљена 28 км, а од магистралног пута Ариље-Ивањица 15 км.Околина је богата историјским и културним споменицима и природним лепотама.

Школа у Брекову има дугу и богату традицију. Почела је са радом 1896. године и то је била школа полуинтернатског типа. Постојале су две зграде изграђене 1896. и 1900. год. Једна је служила за извођење наставе, а друга као интернат. Садашња школска зграда изграђена је 1955. а реновирана 1996. год. Школа нема фискултурну салу, па се настава физичког васпитања изводи у школском дворишту и просторијама старе школске трпезарије. У школу је 2005. год. уведено парно грејање. 2008. године, почела је са радом ђачка кухиња.За један век постојања школа је описменила много генерација. Из ње су прва знања понела три доктора наука, много лекара, инжењера, правника, професора, економиста.
Због искорењивања неписмености у Брекову, школа је 1986. год. од културно – просветне заједнице Србије добила највише републичко признање „Златно слово“.
Школа је учествовала и у оснивању Књижевног клуба „Прво зрно сунцокрета“ који постоји већ више од четврт века. Организовала је 1986. „Мали Вуков сабор“ и увек је била носилац и организатор спортских и културних активности у селу.Има три издвојена одељења: Добраче, Бјелуша, Малич.
Школе у Бјелуши, Добрачама и на Маличу почеле су са радом далеко касније, тек после Првог светског рата.

ЂАЧКИ ПАРЛАМЕНТ

Парламент чине по два представника сваког одељења у школи. Чланове парламента бирају ученици одељенске заједнице сваке школске године. Чланови парламента бирају председника. Програм рада парламента саставни је део годишњег плана рада школе.

ЕКСКУРЗИЈЕ И ИЗЛЕТИ

Наша школа сваке године организује излете и екскурзије за своје ученике и наставнике. Посете сајмовима, стручним скуповима и презентацијама представљају једну од важних активности у циљу побољшања квалитета наставе.

РЕЗУЛТАТИ ТАКМИЧЕЊА

Ученици наше школе сваке године учествују на такмичењима и ученичким смотрама. Запажени резултати које постижу најбољи су показатељ рада школе и квалитетног рада наставника. Поред такмичења у знању, ученици кроз овај вид активности упознају места и градове у Србији и стичу нова познанства,